čtvrtek 8. října 2015

vzpomínky na léto

do dnešního echt podzimního dne se bude určitě hodit pár tipů, jak si připomenout léto a prázdniny, které už jsou nenávratně v čudu.

ať už jste byli u moře nebo u v kempu u rybníka, na táboře, cyklo výletě, na horské tůře nebo třeba v parku na pikniku.. určitě máte doma hromadu kamínků, mušliček, peříček nebo jiných památek. já to tak teda mám.

vždycky, když jsem byla u moře (a že takových příležitostí bylo žalostně málo), přivezla jsem si s sebou domů v baťůžku hromadu všelijakých mušliček, lasturek, kamínků a dokonce i písku. jenomže.. co s tím? vždycky to nakonec skončilo v krabici od bot hluboko ve skříni. tu jsem vyndala akorát jednou za rok při vánočním úklidu, prohrabala jsem se těma roztodivnýma kamínkama a barevnýma mušličkama, zavzpomínala na studené moře ve Skotsku, když jsme si jednou s holkama udělaly volný den od sbírání jahod, na oblázkovou pláž v Monte Carlu, kde nám pak zakázali chodit po ulicích jen v plavkách, na kolotoč na pláži v Brightonu, kde jsme konečně mohli shodit krosny ze zad a užít si sluníčka, na jemňoučký zlatý písek na Baltu, který jsme měli ale úplně všude.. a zase všechno zavřela do skříně.

já vám dneska ukážu tři možnosti, jak mít všechny tyhle vzpomínky na očích každý den!


zvonkohra z mušliček a kamínků

zvonkohry jsou bezvadná věc! stačí malý záchvěv větru a oknem se mi do pokoje line klidné monotónní cink.. cink.. cink.. a je to taky úžasně jednoduché.

budete potřebovat:
 • několik mušlí nebo kamínků
 • drátek (já použila několik různých barev)
 • vlasec
 • dva klacíky nebo tyčky na zavěšení
 • a taky třeba pár korálků
nejprve si připravíme dva klacíky nebo dvě tyčky, na které celé výsledné dílo zavěsíme. ty překřížíme a pevně spojíme drátkem, z kterého také vytvoříme očko na zavěšení. potom drátkem obmotáme jednotlivé mušličky a kamínky, můžeme sem tam připlést i korálek. všechno navážeme na několik kousků vlasce a přivážeme k připravenému kříži z klacíků. no a je hotovo!


tip: aby zvonkohra taky hezky hrála a ne jen pěkně vypadala, je dobré kamínky a mušličky na vlascích vázat na přibližně stejná místa. kdyby byly upevněny cik cak, nemusely by se potkat a nezvonily by.


indiánský závěs

tenhle závěs je čistě na parádu. můžete jím ozdobit volnou zeď v pokoji nebo doplnit váš lapač snů. a indiáni letos vážně frčí!

budete potřebovat:
 • peříčka
 • korálky
 • klacík nebo tyčku na zavěšení
 • vlasec nebo tenký provázek (třeba nit nebo bavlnka)
tenhle závěs je hotový jedna dvě. navažte peříčka a korálky cik cak na provázek nebo vlasec a zavěste na klacík. a tradá!


tip: k zavěšení můžete použít taky staré dřevěné ramínko. nebo si ramínko můžete sami vyrobit. já použila DIY pomalované ramínko z tábora.


moře v láhvi

že tady u nás nemáme moře je jedna z největších křivd! pokud jste si ale z dovolené přivezli mušličky a trochu písku, můžete mít kousek svého moře u sebe doma coby dup.

budete potřebovat:
 • písek
 • mušličky
 • skleněnou láhev
 • korek
 • provázek nebo jiný doplněk na dozdobení
tady už výroba nemůže být snadnější. na dno láhve nasypte vrstvu písku, na ni pak vrstvu mušliček. láhev zašpuntujte korkem. hrdlo láhve můžete omotat provázkem nebo jinak dozdobit a máte hotovo!


tip: hezky vypadá také čirá zavařovačka nebo jiná skleněná nádoba. ta má také tu výhodu, že můžete použít i větší mušle a kamínky, které by se úzkým hrdlem láhve neprocpaly. 


vozíte si ze svých cest také vzpomínky v podobě mušlí a kamínků? sbíráte na ulicích a v lesích různobarevná peříčka? jestli ano, jak je vystavujete? nebo je máte, tak jako já donedávna, uschované v krabici ve skříni? pochlubte se :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

děkuju za napsání :)